Jak stosować kwas l askorbinowy?

Kwas l-askorbinowy, to po prostu odmiana kwasu askorbinowego, który popularnie znany jest po prostu jako witamina C. Jest to związek chemiczny, jaki jest niezbędny naszemu organizmowi do życia. Występuje on naturalnie, zarówno w osjanizmach roślinnych, jak również zwierzęcych. Przedrostek ‘l”, znaczy budowę chemiczną, jak również właściwości tej właśnie substancji. Nie można oczywiście mylić kawa l-askorbinowego z lewoskrętną witaminą C, ponieważ jeżeli chodzi o ten właśnie związek chemiczny, to skręt płaszczyzny światła spolaryzowanego, następuje w prawą stronę.

Czym jest witamina C?

Kwas l askorbinowy (https://www.bee.pl/targroch-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-1-kg_p997733.html), jak już wspomniano wyżej to związek organiczny, który jest potrzebny naszemu organizmowi do odpowiedniego działania. Jak wiele innych witamin, także witamina C jest egzogenna, zatem konieczne jest to, abyśmy dostarczali ją do naszego organizmu, wraz pożywieniem. W ogromnych ilościach, znajdziemy ją w owocach oraz w warzywach, zwłaszcza takich jak na przykład natka pietruszki, owoce kiwi, czarna porzeczka, truskawki, warzywa kapustne, jak również cytrusy. Witamina C, jest bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, do których zaliczyć można na przykład ekspozycję na światło, czy też wysoką temperaturę. Witamina C, jest bardzo łatwo rozpuszczalna z wodzie, natomiast jej nadmiar błyskawicznie jest eliminowany z organizmu. 

Kwas l-askorbinowy i jego właściwości


Witamina C, zapewnie jest najlepiej zbadanym ze wszystkich związków chemicznych. Co musimy wiedzieć o tej właśnie substancji. Przede wszystkim, zalicza się ona do antyoksydantów, a więc cechuje ją zdolność do neutralizacji wolnych rodników, które mają negatywny wpływ na cały nasz organizm. Ponadto, bierze ona udział w pobudzaniu do działania wielu enzymów, jak również znacznie usprawnia wchłanianie żelaza z pokarmów. Witamina C, jest elementem niezbędnym do syntezy kolagenu, a tym samym utrzymania odpowiedniego stanu tkanki łącznej. Dzięki witaminie C, wszystkie uszkodzenia oraz rany skóry, goją się błyskawicznie. Do tego, witamina C bierze ujrzał w syntezie hormonów kory nadnerczy, jak również w procesach redukcji oraz utleniania, jakie następują wewnątrz komórek. Przez każdego zdrowego człowieka, witamina C powinna być spożywana w dawce od około 45 do 90 mg witaminy C na dobę. Przez wiele lat, panował pogląd że nie ma możliwości przedawkowania witaminy C, to jednakże ostatnie badania pokazują że jest inaczej. Zarówno niedobór tej właśnie substancji, jak również jej przedawkowanie, może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.